Podstawową funkcją wyłazu dachowego

Redakcja - 2022-11-03 12:15 | Czas czytania: 1:58 | Odsłon: 45 | Aktualizacja: 2024-03-07 13:59:47

Podstawową funkcją wyłazu dachowego jest umożliwienie nam prostego i szybkiego znalezienia się na dachu budynku. Nie są to jednak jego jedyne zastosowania. Wyłaz dostarcza naturalnego światła do pomieszczenia dlatego łatwo można pomylić go z oknem dachowym. Te dwie konstrukcje znacząco jednak się od siebie różnią. Sprawdź, dlaczego wyłaz dachowy jest potrzebny w każdym budynku. Sprawdź także

Podstawową funkcją wyłazu dachowego

Funkcje wyłazu dachowego

Dach budynku to miejsce, na którym co jakiś czas muszą odbywać się określone działania. Niezależnie od tego czy są to prace konserwatorskie, kominiarskie czy instalacyjne - wymagają one możliwości szybkiego, prostego i bezpiecznego przedostania się na dach. To właśnie zapewnia nam wyłaz dachowy. Bez niego ani kominiarz, ani dekarz, ani nawet właściciel budynku nie mieliby możliwości wykonywania swojej pracy.

Jednak kolejną istotną funkcją wyłazu dachowego, o której nie myślimy na co dzień, jest jego rola w wymogach przeciwpożarowych. Jest on bowiem jedną z najważniejszych dróg ewakuacji w sytuacji potencjalnie niebezpieczniej.

Jeszcze do niedawna właściciele domów mieli ambiwalentny stosunek do montowania w swoich budynkach wyłazów dachowych. Wynikało to z faktu, że same w sobie konstrukcje te nie były zbyt estetyczne i często obawiano się, że zwyczajnie oszpecą dach. Na szczęście te czasy odeszły już do przeszłości. Obecnie, ze względu na postęp konstrukcyjny, włazy projektowane są w taki sposób, aby pasowały do dachu i były jego integralną częścią. Budowa wyłazu nie wymaga ingerencji w strukturę dachu, ponieważ najczęściej budowany jest on między krokwiami. Najlepiej zawrzeć jego obecność w projekcie budynku, ponieważ montowanie wyłazu w już istniejącym dachu jest pracochłonne i stosunkowo trudne.

Jak wybrać odpowiedni wyłaz dachowy?

Jeżeli wyłaz dachowy pojawia się na etapie projektu to architekt umieszcza go w odpowiednim miejscu. W dachach o kątach od 7 do 65 wyłazy występują pod postacią okien dachowych z klapą, która otwiera się w trzech kierunkach - na prawą stronę, na lewą stronę oraz do góry. Po zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń (kołnierza uszczelniającego) mogą one być z powodzeniem montowane także w dachach płaskich. Typ włazu determinowany jest przez rodzaj pomieszczenia na poddaszu. Przed wyborem wyłazu powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy jest ono ocieplone, czy nie. Wyłaz powinien być także odpowiednio dostosowany do pokrycia dachu. Obecnie wyłazy mogą być stosowane niemal przy każdym rodzaju poddasza użytkowego. Ciekawym wyborem może okazać się tak zwany wyłaz uniwersalny kydex, który pasuje do każdego rodzaju pokrycia dachowego.

Ile kosztuje właz dachowy z kydex?

Wyłaz dachowy cena jest stosunkowo niewielki w porównaniu z inwestycją, jaką stanowi budowa domu. Przeciętna cena nie przekracza kilkuset złotych, co więcej produkty markowe nie są dużo droższe od tych od mniej renomowanych producentów. Dlatego podczas wyboru warto kierować się wyłącznie funkcjonalnością oraz cechami danego wyłazu kydex. Ostatecznie można powiedzieć, że wyłaz nie jest drogi, ale także pożyteczna konstrukcja.